Dr. Seval Aydın'a Hoşgeldiniz Sağlıklı Günler Dileriz !Mezoterapi

SAÇ MEZOTERAPİSİ NEDİR ?
 
Saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, keratolitik bazı ajanlar, aminoasitler ve yüzey genişleticilerin saçlı deriye direkt enjekte edilmesi işlemidir.
 

ETKİLİ BİR YÖNTEM MİDİR?

Saç ve saçlı deriye dışardan sürülen ürünlere göre etkinliği karşılaştırılmayacak kadar üstündür. Örneklemek gerekirse bir ürünün saçlı deriye sürülmesi 1 birim etki gösterir ise ürünün saçlı deriye enjekte edilmesi 8 birim etki gösterir.
 

ETKİSİNİ NASIL GÖSTERİR?

Uygulanan ilaçlar ve yapılan iğneler dolayısıyla bölgede bir irritasyon oluşur. Bu durum burada kan birikmesine, daha önceden birikmiş kanın dışarı atılmasına, biriken kanın içine nüfuz eden ilaçların da bütün saçlı deriyi dolaşmasına sebebiyet verir. Böylece saç telleri köklerinden beslenmiş ve enerji almış olurlar. Saç mezoterapisi doktorun önerdiği sıklıkta yapılırsa bir süre sonra orada küçük kan damarları oluşur ve bu da beslenmeyi “sürekli” hale getirmiş olur. Yani saç mezoterapisi temelde saç köklerine ihtiyaç duyduklarını verirken bir yandan da o bölgenin kan damarlarını ve damarların kan tutma becerilerini arttırarak etkisini gösterir.
 
Bu aşama saç mezoterapi tabancası adı verilen özel bir cihaz yardımı ile yapılır. Hazırlanan özel bir enjektörün ucuna 4 mm uzunluğunda özel mezoterapi iğnesi takılır. Saçlı deriye “ilaç vermeden” yaklaşık 300 civarında iğne yapılır. Bu iğneler yok denecek kadar az acıya sebebiyet verebilir. Bu işlem sayesinde saçlı deri kanatılır, artık kandan kurtulması sağlanır ve bölgeye kan göllenir. İşlem yaklaşık 3 dakika sürer. Saçlı deriye ilaç enjekte edilen aşamadır. Saça enjekte edilecek ilaçlar özel bir enjektöre çekilir. Bu kez 6 mm uzunluğunda bir iğne yardımıyla saçlı deriye bu karışım enjekte edilir. İşlem yaklaşık 3 dakika sürer. Saçlı deri özel bir yıkama solüsyonu ile yıkanır ve kurutulur.
Saç mezoterapisi değişik protokollerle uygulanabilir. Eğer aktif bir saç dökülmesi varsa hücum terapi ismi verilen bir protokolle önce saç dökülmesinin durdurulması gerekir. Bu uygulama çoğunlukla haftada bir kez yapılan 4 seanstan oluşur. İhtiyaç duyulması halinde seans sayısı arttırılabilir. 6 veya nadiren 8 seans yapılması gerekebilir. Seanslar arasındaki süre 3 günden kısa 10 günden uzun olmamalıdır.
Saç dökülmesi kontrol altına alındıktan sonra mevcut iyilik halinin korunması gerekir. Bu amaçla en sık tercih edilen yöntem mevsim geçiş mezoterapileridir. Adından da anlaşılacağı üzere bu uygulama mevsim geçişlerinde yapılmaktadır. 3 ay arayla yılda 4 kez yapılması önerilir.
Bu basit protokoller saç dökülme sorunu yaşayan hastaların %90′ ının ihtiyacını karşılar. Ancak saç dökülme şikayeti ilerlemiş ve mezoterapi ile kontrol altına alınamayan hastalar için en uygun seçenek saç ekimidir.
 

SAÇ MEZOTERAPİSİ KİMLERE YAPILIR?

Saç mezoterapisi aşağıdaki hasta gruplarına yapılabilir. Uygulama mutlak suretle  bir doktor tarafından yapılmalıdır.
 
Saç dökülmesi şikayeti olanlar.
Saç ekimi öncesi veya sonrası mevcut saçlarının korunmasını isteyenler
Saçlarında incelme, zayıflık fark eden hastalar
Saçlarının parlaklık ve hacim kaybettiğini fark eden hastalar
Ailesinde ciddi saç dökülmesi şikayeti olanlar  
Ailesinde saç dökülmesi sebebiyle saç ekimi yaptıran aile bireyi olanlar
Yoğun stres nedeniyle belirgin ama kısa süreli saç dökülmesi şikayeti olanlar
Saça uygulanan herhangi bir işlem sebebiyle ( örneğin saç boyanması veya kuaförde başka bir işlem görmesi esnasında saçın yanması gibi ) saçların uğradığı hasarların telafisinde saçların geç uzaması sorununda
Saçların kolay kırılması, sönük ve bakımsız görünmesi durumunda
Aşırı fön, boya vb. işlemlerden sonra saç kaybı yaşayan hastalar
Diyet yaparak hızlı bir şekilde saç kaybı yaşayan hastalar
Gebelik sonrası oluşan  saç kayıplarını telafi etmek isteyen hastalar
Herhangi bir tedavi tedaviye bağlı olarak (örneğin kemoterapi) oluşan saç kayıplarını telafi etmek isteyen hastalar
 

SAÇ MEZOTERAPİSİNİN SAĞLAYACAĞI FAYDALAR NELERDİR?

Saç dökülmesini  belirgin bir şekilde azaltır.
Saç kökleri kalınlaşır
Saçların ömürleri uzar
Saçlar daha parlak gür ve hacimli görünür.
Uykuda olan saç folikülleri uyarıldığı için bunlar saçlı derinin üstüne çıkar ve gözle görünür saç tellerine dönüşür.
Saçın rengi korunur, saç beyazlaması geciktirilmiş olur
Hastanın saç dökülmesi belirgin bir şekilde azaldığı için saç ekimi  gibi işlemlere genelde ya ilerleyen zamanlarda yapılır ya da bu işleme ihtiyaç kalmaz.
Özellikle bayan hastalar saç ekimi için çok uygun olmadıkları için Saç Mezoterapisi için çok uygun hastalardır.
Yüz Mezoterapisi (mezolift) nedir?
 
Yüz mezoterapisinde ilaçlar küçük miktarlarda karıştırılarak cildin içine ve altına direk olarak verilir. Mezoterapi ile böylece cilt etkili maddelerden kısa sürede faydalanabilir.
Ayrıca ilaçlar çok az miktarda verildiği için kullanılan maddelerin yan etki olasılığı azalır. Yüz mezoterapisi ( mezolift) cildi yenileyen, cilt kırışıklığı ve cilt sarkmalarına etkili olan en doğal ve faydalı işlemdir.
 

Yüz Mezoterapisi (mezolift) Nasıl Etkili  Olur?

Yüz mezoterapisi(mezolift) yönteminde cildi yenileyen hyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve aminoasitler cilt altına minik iğnelerle uygulanır. 
 
Bu faydalı maddelerin direk cilde verilmesi ve cildin uyarılması cildin kolajen ve elastin üretimini artırır., ciltte nemlenme artar ve cilt yenilenir.
 

Mezoterapinin (mezoliftin) Yüz Bölgesinde Kullanılma Nedenleri Nelerdir?

Donuk ve parlaklığını yitirmiş cilde sahip olanlar
Ciltte elastikiyet kaybı ve sarkma tedavisi
Cildin yaşlanmasını engellemek
Yüzün yorgun görünümünü gidermek
Sigara içenlerde cilt hasarını engellemek ve tedavi etmek
Yaz öncesi güneş ışınlarının zararlarına karşı önlem almak
Güneşten zarar görmüş ciltleri düzeltmek
Diğer leke tedavileriyle birlikte lekeleri hafifletmek veya gidermek
Diğer yöntemlerle birlikte sivilce izi, diğer yara ve yanık iz tedavisi
Diğer yöntemlerle birlikte cilt çatlak tedavisi
 

Yüz Mezoterapisi ( mezolift ) Nasıl uygulanır?

Yüz mezoterapisinde (mezolift) uygulama öncesi cilt temizlenir ve dezenfekte edilir. İşlemden yarım saat önce anestezik krem sürülebilir. İşlemden yarım saat önce anestezik krem sürülebilir. Yüz mezoterapisinde hazırlanan karışım çok küçük ve ince iğnelerle cilt içine veya üstüne verilir.
 

Yüz Mezoterapisi ( mezolift ) Sonrası Cilt Nasıl Görünür?

Yüz mezoterapisi sonrası cilt daha taze ve dinlenmiş görünür. Cildin elastikiyeti artar ve cilt sarkması azalır. Kırışıklıklar hafifler. Cilt aydınlık bir görünüme kavuşur.
 
Yüz mezoterapisi (mezolift) başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seans sonrası 3-6 seans sonrası 3-6 ayda bir tekrarı yapılır. Mezolift sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Tedavi bittikten sonra cilt yenileme etkisi devam eder.
 

Yüz Mezoterapisinde (mezolift) Başlıca Kullanılan Maddeler Nelerdir?

Hyaluronik asit
Bakır
DMAE (dimethylaminoethanol)
Magnezyum
Selenyum
Silica
Vitamin A
Vitamin B1 B2 B3 B5 B6
Vitamin C
Çinko
Amino asitler
Nükleik asitler
Alfa lipoik asit
Glutatyon
 
 

Yüz Mezoterapisi (mezolift) Kimlere Uygulanmaz?

Yüz mezoterapisi (mezolift) hamilelere, anneler, emziren annelere, deride enfeksiyonu olanlara ve uygulanan maddeye karşı alerjisi olanlara yapılmaz. Ayrıca aşırı derecede sarkmış ciltte, deride izler ve lekelerde ilk ve tek tedavi seçeneği olamaz. Diğer tedavi yöntemleri ile birlikte uygulanması daha uygundur.
 

Yüz Mezoterapisinde (mezolift) Hangi Yan Etkiler Görülür?

Yüz mezoterapisinde (mezolift) önemli yan etkiler görülmez. İşlemden bir gün sonra hafif morluklar olabilir. Makyajla kapatılabilir. Nadiren alerji ya a enfeksiyon görülebilir. Kolayca tedavi edilir.