Este Life 'a Hoşgeldiniz Sağlıklı Günler Dileriz !

Rafa Girmiş Ürünleri Neden Tüketmemeliyiz?

Dünya çapında sağlıklı beslenme konusunda hassaslık artıkça organik gıdalara daha fazla yönelme ortaya çıktı. Hazır gıdaların sağlıklı olmadığı konusunda ise tüm beslenme uzmanları hem fikir.

Marketten alınan hazır yiyecekler yerine evde yapılanların her zaman daha sağlıklı olduğunu herkes kabul ediyor. Ancak yaşam koşulları nedeniyle tüm gıdalarımızı eskisi gibi evde yapma imkanı bulunamaması bir gerçek .Hazır  gıdaların sağlımızı ne kadar etkilediğini birlikte değerlendirelim.

HAZIR GIDALAR HANGİLERİ?

Hazır gıda” tanımı, paketli olarak satılan ve içindeki gıdanın uzun süre dayanmasını sağlayacak katkı maddeleri, gıda boyaları ve kimyasallar içeren yiyecekleri anlatmak için kullanılıyor.

Evde yapılmayan, organik olmayan ve marketlerden alınan hemen tüm paketli ürünler hazır gıdalar sınıfına giriyor.

Paketlilerin yanı sıra fast food tarzı yiyecekler de dondurulmuş olarak saklandıklarından hazır gıda kapsamında değerlendiriliyor. Hazır gıdaların raf ömrünü uzatmak için içlerine sağlığı tehdit edebilecek özel katkı maddeleri katıldığından, sağlığımıza olan zararları bu noktada başlıyor.

HAZIR  GIDALARIN SAĞLIMIZA ETKİLERİ

Hazır gıdalar, en fazla kanser riski taşıdığı için eleştirilmektedir. İçlerindeki bazı katkı maddelerinin, gıda boyalarının ve dayanıklılığı artıcı kimyasalların kanserojen özellikte olduğu, özellikle çocuklar üzerinde daha da fazla olumsuz etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Uzun süre ve çok miktarda tüketildiklerinde uzun dönemde kanser riski de artmaktadır. Bu noktada özellikle çocukların hazır gıdalardan mümkün olduğunda korunması büyük önem taşımaktadır. Katkı maddeleri ve kimyasallar içeren hazır gıda tüketiminin yetişkinlerde kanser hastalığına yakalanma riskini %30 artırdığı belirlenmiş iken, bu oranın çocuklar için %60’a varabildiği açıklanmıştır. Hazır gıdalar, kanserin yanı sıra şeker, tansiyon, kalp ve damar hastalıklarını artırmakta, çocuklarda gelişimi ve boy uzamasını engelleyici etki yapmaktadır.

Çocuk gelişiminde olumsuz etkileri bulunan boyalı ve işlenmiş şekerli gıda maddelerinin erken ergenliğin ve şeker hastalığının artış göstermesine neden olduğu bilinmektedir.

Türkiye’de de büyük tartışma yaratan GDO’lu, yani Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı ürünlerde, DNA’ları ile oynanmış maddeler bulunduğundan, hazır gıda tüketimi iyice riskli hale gelmiştir. GDO’lu ürünlerin tüketimi ve uzun vadedeki etkileri hakkında yapılmış bir araştırmanın olmaması da bu ürünlere karşı duyulan şüpheyi artırmaktadır.