Vücut analizi nedir? nasıl yapılır?

Kişilerin vücut kompozisyonunu oluşturan yağ dokusunun, kas dokusunun ve suyun belirlenmesidir. Vücut analizi yapılan kişilerin kiloları, bazal metabolizma hızları, fazlalıklarının tahmini hangi bölgede olduğu gibi vücudun o anki durumunu belirleyen verilerede ulaşılmış olunur.

Vücut analizi nasıl yapılır?

Günümüzde kişilerin vücut analizi gelişmiş ve değişik hesaplama metotları kullanan elektronik cihazlar tarafından yapılmaktadır. Bu cihazlar kütlenizi kg. cinsinden ölçerken kişinin üzerinde çok düşük bir elektrik akımı geçirerek birçok ölçümüde yapmaktadır. Cihazın programına girilen yaş, cinsiyet, boy gibi özelliklerinizli de bir arada işleyen  program, sizin hakkınızda bir rapor oluşturmaktadır.

Cihaz benim vücudumda ne kadar kas dokusu, yağ dokusu ve su olduğunu nasıl belirliyor?

Vücut analiz cihazlarına çıplak ayakla basılmaktadır. Bu sayede vücudunuzdan geçirilen elektrik akımı ile ölçümler yapmaktadır.

Bu sonuçları bende görebiliyor muyum?Tabi ki cihazın bağlı olduğu bilgisayarda hazırlanan rapor size de çıktı olarak verilmektedir. 

Yapılan vücut analizinin sonuçları ne işe yarayacak?

Vücut analiz cihazından elde edilen verilerle hazırlanmış olan raporlar, kilo kontrol programında diyetisyenimiz tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu raporlar doktorlarımız tarafından bölgesel incelme, sıkılaşma, mezoterapi, karboksiterapi, radyo frekans, pasif jimnastik, lenf drenaj (pressoterapi), gibi uygulamar içinde ön bilgi niteliği içermektedir.

 

Este-Life Sağlıklı Hayat Polikliniği